top of page

A&Z Marin Kaptanlık kursu verecek.

DÜNYA Gazetesi 

15 ve 36 metrelik iki lüks yatını fuarda görücüye çıkarmaya hazırlanan firma, tecrübesiz denizseverlere fırsat sunuyor.

 

İSTANBUL - A&Z Marin, yat alan müşterilerini Side'de 1 hafta ağırlayacak, kaptan ehliyetleri yoksa ehliyetleri de aldıracak. Müşterileine 15 metrelik tekneyi kullanmasını ve bakımını öğretme sözü de veren A&Z Marin, tekne sahibini yanına bir öğretmen - kaptan da vererek deniz yoluyla İstanbul'a yolluyor. A&Z İnşaat, kuruluşunun 40'ıncı yılında A&Z Marin markasıyla girdiği yat imalatı işinde, ürettiği lüks yatları TÜYAP Boat Show 2012'de sergilemeye hazırlanıyor. Antalya'nın Manavgat ilçesindeki kendi tersanelerinde ürettiği 36 metrelik çelik-aluminyum motor yatla birlikte 15 metrelik bir çelik motor yatı da görücüye çıkaracak olan firma, 'denizde 100 metrekarelik yazlık ev' sloganı ile genel prensibi olan 'konforu' ön plana çıkarıyor.

İki ailenin rahatça kalmasına imkan veren 36 metrelik yatta yüksek tavanlardan, klimalı odalara kadar her türlü ihtiyaç düşünülürken, denizde 14 knot hız yapmasını sağlayan 2 adet 230'ar beygirlik Cummins motor bulunuyor.

En az 10 yattan oluşacak yeni bir filo kuruluyor.

Deniz Haber

 

"YAT KULÜP” ve A & Z Marin Yönetim Kurulu başkanı Atilla Kesler ve ARK YAT Tersanelerinin sahibi Gemi Müh. Ayberk Apaydın’ın başlattığı oluşum 2015 sezonunda Türkiye yat turizminin en güçlü filolarından biri olmayı hedefliyor

 

Öncülüğünü merkezi İstanbul’da olan “YAT KULÜP” ve A & Z Marin Yönetim Kurulu başkanı Atilla Kesler ve ARK YAT Tersanelerinin sahibi Gemi Müh. Ayberk Apaydın’ın başlattığı, 2015 sezonunda Türkiye yat turizminin en güçlü filolarından biri olmayı hedefliyor

 

Bugüne kadar 6 yat ile ön protokol yapıldı. Bunların içinde Az Marina’nın Manavgat’taki kendi tersanesinde ürettiği, çelik alüminyum, 36m Smyrna ve 15m Cyssus isimli motor yatlar , ARK YAT ‘ın  mülkiyetinde olup revize ettiği 19 m Motoryat ve 17 m Gulet de  bulunmakta. 4ö m Yelkenli yat ise kızakta, 2015 yılına yetiştirilmeye çalışılıyor. Düşünülen filoda farklı kategorilerde yer alan yatlara sahip olan yatırımcılar birleşerek güç birliği oluşturuyor. Sadece Yönetim ve pazarlama faaliyetlerinin bir elden yürütüleceği bu yapılanmada, yat sahipleri yönetim şirketine tek taraflı istenilen zamanda fesih etme hakları mahfuz olmak üzere sözleşmede yazılı olan masrafları ödemeyi taahhüt edecekler. (Personel maaşları ile SSK ödemeleri, üniforma ve yemek giderleri, temizlik ve bakım masrafları, kışlama ve liman masrafları vs )Pazarlama ve yönetim anlaşmaları belirli müşterek prensipler doğrultusunda münferiden yapılacaktır. Yüksek kalitede hizmetin ön planda tutulacağı bu filoda personel, yönetim firması tarafından seçilerek eğitilecek ve 2015 sezonuna hazırlanacaktır. Yatlar yat sahiplerinin mülkiyetinde olacak, masraflar kendileri tarafından yönetim firmasına götürü olarak ödenecek, gelirler ise kendilerine ödenecektir. Yat sahipleri kiralamanın olmadığı boş zamanlarda teknelerini diledikleri şekilde kullanacaklardır. Yönetim ve pazarlama firmalarının koordinasyon ve denetimi yat sahiplerinin kurmuş olduğu ‘’YAT KULUP ’’ yönetim kurulu tarafından yapılacak veya yaptırılacaktır.

Yönetim firması aynı zamanda pazarlama firması tarafından da yönlendirecek ve denetlenecek.
Bu yapılanmanın amaçları;

- Yat sahiplerinin üzerinden personel , periyodik bakım ve onarım yük ve problemlerini  tekne sahiplerinin üzerinden almak

- Yat masraflarının kiralama gelirlerinden karşılanması

- Pazarlamada yurt içi ve yurt dışı fuarlara topluca katılarak katılım giderlerini paylaşmak

-  Otel ve acentelerle profesyonel bir pazarlama şirketi aracılığı ile tek bir elden temas kurmak

- Katalog basım giderlerini paylaşmak

- Sanal pazarlama olanaklarından profesyonel bir pazarlama şirketi aracılığı ile maksimum şekilde faydalanmak

- Toplu fiyat alarak; sigorta, kışlama, liman kullanımı, onarım, bakım ve yenilemenin uygun maliyetle, kaliteli ve güvenli olarak yapılması
-

Yat sahiplerinin tanışma ve kaynaşmalarını sağlamak

Filoda yer alan yatlar 21 yıldır dünyanın her yerinde yat kaptanlığı yapmış olan Warren East ile ödüllü bir şef olan Elizabeth Lee’nin sahibi olduğu, Turkish Charters Management şirketi tarafından yönetilecek. Warren’ın sahibi olduğu Turkish Delight isimli 24 metrelik 4 kabinli delüks gulet de bu filoda yer alacak olan yüksek standartlara sahip teknelerden bir tanesi. Warren, kaptanlık tecrübesinin yanı sıra üç yıllık mega katamaran yapımlarındaki proje yöneticiliği tecrübesini de beraberinde getiriyor. Warren’ın yatçılık sektöründeki engin iş tecrübesi ve bilgi birikimi yatlarını filoya emanet edecek olan yat sahiplerine farklı bir güven veriyor.

Filoya katılması planlanan yatlardan bir diğeri ise Türkiye yat turizminde bir ilk teşkil edecek olan 76 feet büyüklüğündeki mega katamaran, King’s Ransom. Her türlü lüks ve comfora sahip olan bu son jenerasyon mega catamaran daha önce Karayip Adaları ve Akdeniz’de hizmet verirken 2015 sezonundan itibaren Türkiye’deki bu yeni filo içerisinde misafirlerini ağırlamaya hazırlanıyor.

Bu filonun pazarlama faaliyetleri Türkiye yat turizminin önde gelen firmalarından olan Golden Yachting tarafından en üst düzeyde müşteri memnuniyetini hedefleyen, profesyonel bir hizmet anlayışıyla yürütülecek.  

Türk Yatçılığı AVRUPA yı yakalayacak

Şeffaf Gazete

TÜRK YATÇILIĞI AVRUPA'YI YAKALAYACAK

 

TÜYAPda yapılan Boat Show Haberleşme ve Denizcilik Bakanı Binali Yıldırım tarafından da ziyaret edildi. Birbirinden özel deniz araçlarının olduğu standları gezen ve firma yetkililerinden bilgi alan Binali Yıldırırım'ın ziyaret ettiği firmalardan biride Atilla Kesler’in yönetim kurulu başkanlığını yaptığı A&Z marina ve yatçılık oldu.

 

 

 

 

 

 

 

  

 

 

BAKAN BİNALİ YILDIRIM BOAT SHOW FUARINI ZİYARET ETTİ

 

Tüyapta yapılan Boat Show Haberleşme ve Denizcilik Bakanı Binali Yıldırım tarafından da  ziyaret edildi. Birbirinden özel deniz araçlarının olduğu standları gezen ve firma yetkililerinden bilgi alan Binali Yıldırırım fuarın sektöre sunduğu olumlu katkısı ve Türk denizciliğinin gelişimi hakkında değerlendirmelerde bulundu.

 

 

 

Bakanın ziyaret ettiği firmalardan biride Atilla Kesler’in yönetim kurulu başkanlığını yaptığı  A&Z Marin ve yatçılık oldu.

A&Z marin yatçılığın manavgatta üretimini yaptığı 15 metrelik tekneyi gezen bakan firma yetkililerini Türk  yat sektörüne katkılarından dolayı takdir etti.

Tekne yapımında Avrupa kalitesine artık çok yaklaştıklarını belirten Atilla Kesler kalite ve fiyat ortalaması baz alınırsa Türk yatçılığı Avrupa seviyesinden aşşağı değildir dedi.

 

Bakan Binali Yıldırım'ın ziyaret ettiği 15 metrelik teknemizde hızdan ziyade konfora önem verdiklerini belirten Kesler  2 odalı, 2 banyolu geniş bir kullanım alanı ile teknemizi tasarladık.

Denize 100 m² ev yapıyoruz. Bu teknenin örneği Avrupa’da 1 milyon 200 bin Euro civarında satılıyor fakat  biz 600 bin Euro’ya satılacak hale getiriyoruz. Bunu yaparken en kaliteli malzemeleri kullanıyoruz ,fakat mobilyalar ile içini daha standart hale getireceğiz ki herkes alabilsin. Kaliteli ürünü asgari fiyatla sunacağız ama lüks tekne istenirse şirketimizi bunuda yapabilecek tecrübe ve donanıma sahiptir,dedi

Katıldıkları fuardan memnun olduklarını belirten Atilla Kesler İstanbul’da ortaboy ve küçük teknelerin bağlanacağı aidatı düşük marinalar yapılırsa bundan hem Türk ekonomisi kazançlı çıkacaktır hem Türk yatçılığı çok daha büyüyecektir diye sözlerini tamamladı..

 

 

Fuarda A&Z Marin ' i ziyaret eden bir başka isimde Türkiye'nin en önemli şirketlerinden  Mermerler Grubu yönetim kurulu başkanı.Mehmet Mermer'di. Ünlü işadamı 15 metrelik  M/Y CYSUS' ile ilgilendi hakkında bilgi verdi.

bottom of page